Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


A szervezet értékrendjének meghatározása és ábrázolása

A követendő értékek kiválasztása után azokat értékrendbe kell foglalni. Az általános definíció szerint „az értékrend azoknak az elveknek az összessége, amit az egyén, valamilyen csoport, szervezet, társadalom vagy ideológia jónak, helyénvalónak tart, döntéseiben, viselkedéseiben követ” (Kocziszky 2017, 19). Esetünkben nyilván egy szervezet értékrendjéről van szó, de nagy a jelentősége annak, hogy a szervezet egyes tagjai magukénak vallják-e és követik-e a szervezet értékrendjét. A definícióban nem az érték, hanem az alapelv szó szerepel. Ez – a szóismétlés elkerülésének szándéka mellett – azzal magyarázható, hogy az egyes értékek alapelvként is megragadhatóak. Így például a méltányosság mint érték helyett beszélhetünk a méltányosság elvéről mint alapelvről, az olyan értékek mögött pedig, mint az egyenlő bánásmód, a fenntarthatóság vagy a tisztességes verseny, már eleve meghúzódik egy-egy elvszerű értelmezés.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave