Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


Mi határozza meg az egyén döntéseit?

A klasszikus közgazdaságtan egyik legfontosabb feltételezése, hogy az egyén homo oeconomicus, azaz gazdasági döntéseit racionális alapon, kizárólag az egyéni hasznosságot mérlegelve hozza meg. Hamar nyilvánvalóvá vált, hogy ez a premissza nem állja ki a gyakorlat próbáját, mert az emberek többnyire nem csak észérvek alapján döntenek, és saját egyéni gazdasági hasznuk mellett számos egyéb szempontot is figyelembe vesznek. Döntéseiket igen jelentősen befolyásolják azok az intézmények (pl. család, vállalat, iskola, politikai rendszer), amelyeknek tagjai, illetve amelyek meghatározzák az életfeltételeiket. E felismerés nyomán alakult ki az első világháború után az Egyesült Államokban az úgynevezett intézményi (institucionalista) közgazdaságtan, amely elsősorban az intézmények hatását vizsgálva próbálta megmagyarázni a közgazdasági jelenségeket. Innen származik az elnevezése is. Az intézményi közgazdaságtan „mind erősebben támadta a határtermelékenység tanát és általában a közgazdasági elméletnek a homo oeconomicus viselkedésére való felépítését. A gazdasági intézmények kevésbé elvont, az emberi lélek bonyolult voltával számoló tanulmányozását kívánta a gazdasági élet vizsgálatánál alapul venni.” (Heller 1937, 209–210, kiemelés tőlem)

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave