Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


A kockázatalapú megközelítés lényege

A munkabiztonság területén az elsők között alkalmazták kötelező erővel a kockázatalapú megközelítést, azaz a vezetőket jogszabállyal kötelezték arra, hogy mérjék fel munkahelyeik munkabiztonsági kockázatait, és ezek ismeretében vezessenek be olyan óvintézkedéseket, amelyek révén a súlyos, különösen a halálos balesetek megelőzhetők. Tették ezt annak ellenére, hogy eleve számos munkabiztonsági szabály volt érvényben, amelyeket a munkáltatóknak be kellett tartaniuk és tartatniuk a munkavállalóikkal. A kockázatalapú szabályozás azonban abból indult ki, hogy nem elég betartani minden szabályt, hanem a cél a dolgozók megvédése a súlyos balesetektől. Ez pedig a munkáltató felelőssége. A jogalkotó ugyanis nem ismeri minden munkahely (esetleg halmozódó, összeadódó) veszélyeit, következésképpen az ő szintjén nem lehet egzaktul meghatározni, hogy adott munkahelyek konkrét kockázatait miként lehet leginkább elhárítani. Erre csak a munkáltató lehet képes.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave