Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


Az integritási kockázat fogalma, sajátossága, típusai

Integritási kockázat alatt a szervezet értékeit, elveit sértő vagy veszélyeztető visszaélés, szabálytalanság vagy egyéb esemény lehetőségét értjük.1 Az integritási kockázat lényegesen különbözik a munkabalesetek kockázatától. A munkabaleset ugyanis – szélsőséges esetektől eltekintve – a szervezet érintett munkavállalójának akarata ellenére következik be. Ez akkor is így van, ha maga a munkavállaló okozza a balesetet. Ezzel szemben az integritássértést a szervezet dolgozója2 követi el vagy hanyagságból, gondatlanságból, vagy pedig szándékosan. Az integritássértés mindig két mozzanatból tevődik össze: a szervezeti értékekkel ellentétes cselekedet lehetőségének megteremtődéséből és abból, hogy a dolgozó él a lehetőséggel. A második mozzanat az, amire hivatkozva korábban az integritássértésért a dolgozóra hárították a teljes felelősséget. Sokáig fel sem merült a munkáltató felelőssége – ellentétben a munkabalesetekkel, amelyek esetében az elsődleges felelősség mindig a munkaadóé.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave