Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


A szervezeti és a személyi integritás összehangolásának modelljei

Évát nagyon meglepte, amikor sógornője, Gitta telefonált, és kérte, hadd látogathassa meg legkésőbb a jövő héten. Gittával évente háromszor-négyszer a közös családi ünnepségeken találkozott, de beszélgetéseik mindig csak felszínesek voltak. Biztos az öcsémmel, Sándorral van valami baj – szorult össze Éva szíve. Csak akkor nyugodott meg, amikor másnap Gitta rövid bevezetés után telerakta az étkezőasztalt piperecikkekkel. Hamar kiderült, hogy Gitta egy direktmarketing-eszközökkel értékesítő kozmetikai vállalat ügynöke lett, és ügyfélkörét elsősorban a rokonok és ismerősök közül szeretné felépíteni. Éva vett is tőle néhány apróságot, azt remélve, ezzel teljesítette rokoni kötelezettségét. Reményében csalódnia kellett. Gitta kéthetente elárasztotta a különböző ajánlatokkal, még a „bokrába” is be akarta szervezni ügynöknek. Ettől kezdve a közös családi ünnepségek kirakodóvásárrá váltak, és minden hölgy rokonnak illett Gittától vett árucikkekkel megrakodva távozni az eseményről. Úgy látszik, a rokonság így sem volt elég terjedelmes, mert két év múlva Gitta felhagyott az ügynökösködéssel, konstatálva, hogy megint nem lett milliomos.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave