Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


Üzenet vezetőknek: mire helyez hangsúlyt a vezető?

Az angol vezetéstudományi szakirodalomban a 2000-es évek elejétől kezdve elterjedt egy kifejezés: „tone at the top”. Magyarra talán így lehet legtalálóbban lefordítani: „amire a felső vezetők hangsúlyt helyeznek”. A „tone at the top” kifejezést elsőként az amerikai könyvvizsgálók használták az USA egyes nagyvállalatainak pénzügyi botrányait követően. Az Amerikai Egyesült Államokban a hatalmas pénzügyi csalások okait kivizsgáló bizottság, a Treadway Commission 1987-ben kiadott jelentése szerint a „tone at the top” meghatározó szerepet játszott egy olyan környezet megteremtésében, amely táptalajul szolgált a csalárd pénzügyi jelentések kibocsátásának.1 A súlyos csalások kivizsgálása arra mutatott rá, hogy a pénzügyi-számviteli bűncselekmények azért következhettek be, mert az érintett cégek legfelső vezetése nem fektetett hangsúlyt a szabályok betartására, az értékek követésére. Sőt a vállalati nyereség növelését – amelytől saját juttatásuk is erősen függött – fontosabbnak tartották a szabályok betartásánál. Az elvárt eredmény látszólagos elérése érdekében beosztottaikat is olyan nyomás alá helyezték, hogy azok nem tisztességes eszközöket is bevetettek a kitűzött célok elérésének csalárd kimutatása érdekében.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave