Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


A szervezeti értékek érvényesülésének belső értékelése

Az integritási kontrollok meglétének és tényleges működésének értékelése még nem ad választ arra a kérdésre, hogy érvényesülnek-e a szervezeti értékek a mindennapokban, azaz a vezetők és a beosztottak napi munkájuk során ezen értékek szerint cselekszenek-e. Nem könnyű erre a kérdésre tényekkel alátámasztott választ adni. Segítségül hívhatjuk azonban a teljesítményértékelést mint analógiát. Az egyes szervezeti egységek, illetve dolgozók teljesítményét csak akkor lehet objektíven értékelni, ha előre kijelölték azokat a célokat, amelyeket az adott szervezetnek vagy dolgozónak teljesítenie kell, és pontosan meghatározták, hogy a cél megközelítését, elérését milyen indikátor segítségével mérik majd. Ebben az esetben a teljesítmény mint a kitűzött cél elérésének foka egyértelműen mérhetővé válik. A mérést követő értékelés során legfeljebb azt lehet mérlegelni, hogy az elvártnál rosszabb vagy jobb teljesítményben mennyire játszottak szerepet külső tényezők. Ezek hatását figyelembe lehet venni, amikor a teljesítmény elismerésére kerül sor. Fontos hangsúlyoznunk, hogy magának a mérésnek mindig tényszerűnek kell lennie. (Ez elvi szinten azt jelenti, hogy az elért eredmények előre meghatározott módon való mérését akárhányszor megismételve mindig ugyanarra az eredményre jutunk.) A mérés eredményeinek értékelésénél már használhatunk az eredetitől eltérő szempontokat, ha azokat indokolni tudjuk.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave