Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


A szervezet felelőssége a szabályos, etikus működésért

Az értékkövető magatartás nem a szervezetek belügye. Közérdek fűződik ahhoz, hogy a magánszféra és a közszféra szervezetei kövessék azokat az értékeket, amelyeket a jogszabályok rögzítenek. A modern jogalkotásban a törvények már nemcsak előírásokat tartalmaznak, hanem – tipikusan a preambulumukban vagy az első paragrafusaikban – értékeket is kinyilvánítanak. A jogalkotói szándékot így közvetítik a jogszabály hatálya alá tartozó természetes és jogi személyek felé. Demokratikus államokban a jogalkotói szándék a társadalmi elvárásokat tükrözi, következésképpen a jogszabályok fogódzókat adnak az etikus magatartáshoz. Vegyünk egy példát! Egy törvény rögzíti a közpénzekkel való átlátható gazdálkodás követelményét. Ezzel összhangban előírja, hogy a közpénzből gazdálkodó szervezeteknek az ötmillió forint feletti összegű szerződéseiket honlapjukon nyilvánosságra kell hozniuk. Az ötmilliós határ egy könnyebbség a szervezetek számára, hogy ne kelljen kis értékű szerződések tömkelegét feltenni a honlapjukra. Ami nem jelent felmentést az alól, hogy a szervezet a közpénzek minden forintjával átlátható módon gazdálkodjon, mivel az átláthatóságot a törvény általános érvénnyel fogalmazza meg. Következésképpen jogszabályi előírást nem sért, de a törvényben kinyilvánított értékkel és a mögöttes társadalmi elvárással ellentétes, azaz etikátlan, ha a szervezet valamely egységének vezetője széleskörűen 4,9 millió forint értékű szerződéseket köt, hogy így kerülje ki a szerződések nyilvánosságra hozatalának követelményét.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave