Pulay Gyula

Integritásmenedzsment

A bizalom megteremtése és megőrzése


A compliance-alapú és integritásközpontú megközelítés különbözősége és fokozatos közeledése

A compliance mint vezetési funkció megjelenését a 20. század elején két tendencia váltotta ki. Az egyik, hogy a vállalatokra vonatkozó jogi szabályozás egyre terjedelmesebbé és komplexebbé vált, a másik, hogy egyre nagyobb és bonyolultabb szerkezetű vállalkozások jöttek létre. Következésképpen a vállalkozások számára egyre nagyobb kihívást jelentett olyan belső szabályozási rendszer létrehozása, amely biztosította a szervezet minden egységének és dolgozójának jogkövető magatartását. A kihívás két feladat teljesítését foglalja magában: egyfelől a belső szabályozásoknak meg kell felelniük a jogszabályi előírásoknak, másfelől el kell érni, hogy a dolgozók munkájuk során betartsák a belső szabályokat. „A compliance a pénzügyi szervezetek és vállalkozások világában az 1980-as évektől vált széles körben használatossá. Ennek jegyében a szervezetek egy vállalaton belüli rendszer állítottak fel annak garantálása érdekében, hogy minden alkalmazott betartsa az alapvető jogszabályi működési feltételeket” – írja a szakirodalom áttekintése alapján Jacsó Judit (Jacsó 2019). A szerző leszögezi, hogy a compliance fogalma ma már tágabb jelentéstartalommal bír. Ugyanakkor idéz olyan 2017-ben született cikket is, amelynek szerzője, Georg Gösswein szerint „a compliance nem jelent mást, mint azt, hogy a vállalatok és azok szervezeti egységei a joggal összhangban működnek” (Jacsó 2019, 83). Ez azt mutatja, hogy még ma is él a compliance-funkciónak ez a szűkebb szemlélete.

Integritásmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 632 0

Az integritással rendelkező ember azt mondja, amit gondol, és azt teszi, amit mond. Ezáltal méltó a bizalmunkra. A szervezetek is integritásuk révén teremthetnek bizalmat maguk iránt. A bizalom megőrzéséhez az szükséges, hogy minden dolgozó kövesse a szervezet kinyilvánított értékeit, akkor is, ha ez pillanatnyi érdekeivel ellentétes. Miként érheti el ezt a szervezet vezetője? Erre a kérdésre ad választ ez a könyv, végigvezetve az olvasót a szervezeti integritás megteremtésének és megszilárdításának útján.

A jogszabályi környezet tömör ismertetése mellett bemutatásra kerülnek az integritásmenedzsmentnek azok az eszközei, módszerei és modelljei, amelyek révén a dolgozók azonosulnak a szervezet kinyilvánított értékeivel, és amelyekkel kialakítható az értékkövetés szervezeti kultúrája, az értékeket teremtő és megőrző belső rend. A könyv az integritásmenedzsmentet nem elkülönülő vezetési funkcióként tárgyalja, hanem belehelyezi a szervezet irányítási rendszerébe. A vezetők munkáját gyakorlati példákkal, a nemzetközi és hazai jó gyakorlatok megosztásával is segíti, és külön fejezeteket szentel a szervezeti integritás belső és külső értékelése és ellenőrzése kérdéskörének.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pulay-integritasmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave