Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A természeti veszélyek csökkentéséhez kapcsolódó logikai lépések

A társadalom alapvető érdeke és célja a természeti veszélyek kedvezőtlen hatásainak csökkentése, amihez átfogóan ismerni kell a rendszer működését. A jelenségek kialakulásánál egyes esetekben (pl. földrengés vagy szélsőséges hőmérséklet) csupán néhány paraméter, míg más esetekben (pl. aszály vagy lejtős tömegmozgás) több kulcsparaméter irányítja a folyamatot. A veszélyek ezeknek a tényezőknek az együttes hatására tudnak fizikailag kialakulni. Mint ahogy az előzőekben is jeleztük, az összeállítás célja annak áttekintése, hogy a természeti veszélyek következményeit miként lehet mérsékelni. Ehhez csak a rendszerek működésének ismeretében lehet körvonalazni, hogy mely pontokon lehet az adott veszélyt és hatásait csökkenteni, hol érdemes és lehet beavatkozni. Világosan kell látni, hogy általában a rendszerek több ponton is módot kínálnak a cselekvésre, de hatékonyan beavatkozni csak a hatótényezők pontos ismeretében és azokat érintve lehet. Ugyanakkor a károk a rendszer másik részén (a hatások között) jelennek meg. A veszélyek tárgyalása során követett logikai vázat az 1.8. ábra mutatja.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave