Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Az aszálykárok mérséklése

Külön kérdéskör, hogy milyen lehetőségek vannak az aszály hatásának csökkentésére, illetve mérséklésére. Korábban volt szó az aszály változatos, közvetlen vagy közvetett hatásairól. Noha az aszályra nincs elfogadott meghatározás, az mindenképpen a természeti események és az emberi vízfelhasználási rendszerek közötti kölcsönhatás, illetve konfliktus eredménye. Ez azt jelenti, hogy az aszály esetén természeti események (pl. csapadékhiány, megnövekedő evapotranspiráció) szembekerülnek a nagyobb vízfelhasználási igénnyel (pl. kommunális, öntöző víz), ami meghaladhatja a rendelkezésre álló erőforrásokat, és így alakul ki a kedvezőtlen hatás.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave