Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A talajerózió típusai és területi vonatkozásai

A talajerózió kialakulásának három jellegzetes mozgatója különíthető el: a víz, a szél és az antropogén tényezők. Az irodalom gyakran el is különíti, hogy milyen talajerózióról van szó: víz- (soil erosion by water) vagy szélerózióról (by wind). A víz által okozott talajerózió lényege a vízcseppek által kifejtett feltalajszerkezetet megbontó hatása, és például a talajaggregátumok szétporlódásából keletkező finomabb anyag és annak a vízzel történő mozgása a lejtőn. Formailag ezeket a felületi (csepp- és lepel-) erózió, a vonalas (barázdás, vízmosásos; 6.3. kép) erózió, vagy az oldásos erózió csoportjába sorolják (Poesen et al., 2006). Az eróziós formakincs ennél sokszínűbb, mert nem csupán a felszínt érintheti, de megjelenhet például a feltalajban alagutat képező erózió is. Ebben az esetben a laza üledékekből álló rétegekben (pl. löszben) a gyengén áramló víz a szemcséket összeforrasztó anyagot ki tudja oldani vagy ki tudja a rétegsorból hordani. A geomorfológia fizikai és kémiai szuffóziónak írja le ezt a folyamatot, amely gyakran alapját jelenti a felszakadt vízmosásos formáknak.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave