Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A természeti veszélyek menedzsmentje

A természeti veszélyek hatásának csökkentését jól meghatározott irányokban, illetve pontokon („hot spot”-okon) kell megoldani. Ez azt is jelenti, hogy a beavatkozás megalapozottan mindig csak a konkrét esetekben, a hatótényezőkre figyelve valósítható meg. Kezdetben azt is el kell dönteni, hogy a veszélyek kezelésének milyen irányát választjuk. Ez a hatáscsökkentés – amelyet részletesebben az egyes veszélyekhez kapcsolva a következő fejezetekben bemutatunk – alapvetően ugyanis két irányból közelíthető meg. A cselekvés egyrészt reaktív lehet, azaz a megjelenő hatás már megvalósult, és káros következményeinek mielőbbi orvoslása a cél, másrészt lehet proaktív, amelyben megelőző intézkedéseket teszünk, hogy a természeti veszélyeket esetleg megelőzzük, hogy az előforduló kár minél kisebb legyen. Egy földrengés nem elkerülhető, de proaktív hozzáállás esetén például cunamifigyelmeztető rendszert működtethetnek (ilyen Indonéziától a Karib-szigetekig sok van), amely kellő felkészülési időt ad a személyi biztonság elérésére. Az építkezéseknél is fontos tényező a földrengésbiztonság, vagy például olyan hálózat kiépítése, amely tűzesetkor lehetővé teszi, hogy a védett pontok könnyen elérhetők legyenek.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave