Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Bioszférához köthető természeti veszélyek

A bioszférához kapcsolódó természeti veszélyek nagyon változatos alakban jelenhetnek meg, hiszen a skála egyik végén a vírusok vagy baktériumok okozta járványok állnak, míg a másikon az egész ökoszisztémát érintő hatások. Ide tartozik például bizonyos fajok kihalása vagy a globális szénciklus módosulása. A földi ökoszisztémák lassan, évmilliárdok és évmilliók alatt alakultak ki, így a napjainkban zajló felgyorsult változások (pl. élőhelyek megváltozása, klímaváltozás, szennyezések) hatására az élő rendszerek egyensúlyvesztett állapotba kerülnek. Ugyanakkor az ember tudatosan vagy véletlenszerűen behurcolhat új, tág tűrőképességű fajokat adott területre, amelyek gazdasági károkat is okozhatnak. Például a hajózás révén a tengeri ingola bejutott az észak-amerikai Nagy-tavakba, tönkretéve a halászatot, vagy az Angliába behurcolt idegenhonos folyami rákok hosszú lyukakat fúrnak a partba, ezzel gyorsítva a partok erózióját, és így károsítják a part menti parcellákat és építményeket. De a bioszférát érintő veszélyekhez tartoznak az olyan betegségek is, amelyek egy-egy növény- vagy állatfaj populációit erőteljesen megtizedelik, illetve ide tartoznak a társadalmat érintő járványok is, amelyek ha elég jelentős mértékűek, akkor nem csupán emberéleteket követelhetnek, hanem akár a gazdaságot is érinthetik (pl. pestis, COVID–19).

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave