Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Fajok kihalása

Míg bizonyos fajok terjedését segíti az emberi tevékenység, addig más fajok életterét, illetve egyedszámát annyira lecsökkentette, hogy a kihalás szélére sodródtak, vagy ki is haltak. Ehhez hozzájárul az élőhelyek zavarása és szennyezése, illetve az új fajok behurcolása is, amelyek kiszorítják az őshonos fajokat. Napjainkban kb. 1,5-1,6 millió állat- és növényfajt ismerünk a Földön (Sivanpillai–Schroder eds., 2016), amelyek közül csak becsülni lehet, hogy mennyi sodródott a kihalás szélére. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vöröskönyve (Vöröskönyv, 2004) alapján a kihalás fenyegeti az emlősfajok 23%-át, a madarak 12%-át, a hüllők 61%-át, a kétéltűek 31%-át, a halak 26%-át és a nyitvatermő növények 34%-át. A rovarok és egyéb állatfajok esetében ezt azért nehéz megbecsülni, mivel nagyon sok fajt még nem fedeztek fel, és talán még azelőtt kihaltak/kihalnak, hogy rájuk találtak volna. A kihalások gyorsasága a 20. században 100–1000-szeresére nőtt, ami a becslések szerint a 21. században újból megtízszereződik (Sivanpillai–Schroder eds., 2016).

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave