Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Az extraterresztrikus hatások következményei

A becsapódás következtében keletkezett mélyedések a Föld sajátos domborzati formáit alakították ki. Ugyanakkor kutatásuk a felszínalaktani formák közül viszonylag elhanyagolt volt, mert felismerésük csak az elmúlt fél évszázadban valósult meg a légi és űrfelvételek alapján. A becsapódások nemcsak különleges geomorfológiai formákat okoznak, hanem a földrajzi környezetet is átalakíthatják. Az általuk kiváltott környezeti változások globálissá is válhatnak, ugyanis egy-egy nagyobb méretű égitest becsapódása a Föld tömegét, forgási sebességét, pályáját, forgástengelye irányát és ezáltal éghajlatát és hőháztartását, az óceánok vízszintjét, a tengervíz mozgását és ezáltal az élővilágot is megváltoztathatja, és ezek áttételeként hat a társadalomra is. A földi asztroblémek felkutatása azért is nehezebb, mert ezek a formák viszonylag rövid életűek. A sem terresztrikus légkörrel, sem vízburokkal nem rendelkező égitesteken minimális a denudáció, ezért a Holdon például sokkal hosszabb életűek a meteorkráterek. A Földön a robbanás után kialakult új felszíni formakincs, de főleg a kráterperem a denudáció hatására pusztulni kezd, a kráter belső része pedig feltöltődik az erózió anyagával.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave