Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A klímaváltozás fizikai háttere és változási irányai

A klímaváltozás a globális/regionális hőmérséklet és más éghajlati elemek (pl. csapadék) hosszú távú alakulásának sajátosságait jelenti. Maga a klímaváltozás nem idegen elem a Föld globális éghajlatának alakulásában, hiszen a jégkorszakok idején nagy területeken 10 ºC-kal hidegebb, míg számos földtörténeti korban jóval melegebb körülmények uralkodtak, amit például a pálmafák egykori sarkvidéki jelenléte is jelez. A klíma jellemzőinek változása kisebb, azaz ezer–tízezer éves léptékben eléggé jól ismert, de az elmúlt 2,5 millió év is (ami magában foglalja a pleisztocén jégkorszakait) a meleg és a karaktert adó hideg, száraz és nedves szakaszok egymás utáni szakaszaiból állt össze. Az utolsó kb. 10 ezer év alatt (a holocénben) is ugyanez a hullámzó hideg-meleg, illetve száraz-nedves környezet volt jellemző a Kárpát-medencében is, de a változás trendje melegedő volt. Az utolsó évezred is ebben a ritmusban telt, a legnagyobb ingást az úgynevezett „kis jégkorszak” jelentette, kb. 1350 és 1850 között, amikor bár régiónként időben eltérő, de az egész északi féltekét érintő lehűlés történt. Azután szerényebb melegedés volt a jellemző az azóta eltelt rövid időszakban.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave