Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A vulkánok okozta veszélyek előrejelzése, hatásainak csökkentése

A vulkánok hatásainak csökkentésére vonatkozó cselekvési sor időben elkülöníthető lépésekből áll. A védekezés kulcsa a tervezés, az előrejelzés és a monitoring, amelyek mind azt jelzik, hogy az eseményt megelőző előkészítő fázisban megteendő feladatok a legfontosabbak. Ebben a szakaszban a szakmai előkészületek között a korábbi kitörések elemzését, a veszélynek és csökkentésének lehetőségeit, annak oktatását, a kitörés valószínűségének modellezését, a kitöréssel veszélyeztetett területek térképi megjelenítését, a működő monitoringrendszer és a döntési folyamat összekapcsolását, az előrejelzések kommunikációját, az esetleges evakuáció lebonyolításának teljes rendszerét, ezzel kapcsolatban a megfelelő szintű figyelmeztetést és ennek magyarázatát kell megadni. Összességében a tervezés keretébe sorolhatók ezek a kérdések, de az jóval bővebb, hiszen például az épületek ilyen szempontú tervezése is ebbe a csoportba sorolható (USGS6). Ebben a szakaszban ki kell építeni a monitoringrendszert, és biztosítani kell az evakuációs utakat. A működés időszakára is áthúzódik a monitoringrendszer működtetése, vagy olyan építmények és gátak létesítése, amelyek az esetleges lávaárak eltérítését szolgálhatják. Figyelmeztetést kell kiadni a kitöréssel komoly egészségügyi veszélyt hozó gáz- és hamukoncentrációról, az esetlegesen kialakuló iszapárakról. Az általában lassan leálló vulkáni működés utáni időszakban a hálózatok (pl. víz, elektromos) óvatos használatát javasolják a meghibásodások miatt, bár a rendszerek helyreállítása sok hónapig is eltarthat (USGS7).

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave