Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Technikai feladatok a vulkáni károk csökkentésével kapcsolatban

A károk csökkentésének legkézenfekvőbb eszköze a korai figyelmeztető rendszerek működtetése. Az előrejelezhetőség korlátai miatt azonban ezek az esetek felében nem alkalmasak az említett feladatokra, így a hatás csökkentésére egyéb módszereket kell használni. A lávaárak esetén azok lassítása, más irányba történő elterelése, esetleg hűtése kínálkozik megoldásnak, de ezek a gyakorlatban csak korlátozott sikerrel jártak. A lávaárak lassítását használják a legtöbb esetben, de az elgátolás és a terelőcsatornák kialakítása is segítheti a láva nyomvonalának megváltoztatását (pl. a Mauna Loa híg láváját így irányítják).

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave