Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A földrengések gyakorisága és regionális vonatkozásaik

A földrengések évi előfordulásának elemzésére többféle adatbázis áll rendelkezésre. Szinte minden országban vannak a földrengés mérésére alkalmas, a gyorsulást három irányban mérni képes szeizmográfok, amelyekből az országok mérőhálózatokat üzemeltetnek. Így a rögzített hullámok alapján minden rengésnek pontosan azonosítható az epicentruma és a rengés magnitúdójának az értéke. Sok országban valós időben elérhetők ezek az adatok. Az amerikai USGS (USGS, 2020) globális léptékben is minden 2,5 M értéknél nagyobb rengést rögzít térképen, annak helyét és hipocentrumát is (néhány perccel a rengés után). Hasonlóan működik az Európai–Mediterrán Földrengésjelző Centrum (European-Mediterranean Seismological Centre), ami globálisan szolgáltat adatokat akár egy évre visszamenően a 2,0 M-nál nagyobb rengésekről (EUEQ). Az adatszolgáltatás gyorsaságát jelzi, hogy e sorok írásakor (2020. május 17-én 13 óra 58 perckor) már látható volt a Nevadában ugyanezen napon 13.44-kor kioldódó, 2,0 M erejű, valamint a Tongán 13.49-kor kirobbant 5 M erejű rengés adata is. A Kárpát-medencében ugyancsak számos automata földrengésjelző detektálja a jelenségeket, az adatok feldolgozása és online közreadása is automatizált. Itt jóval kisebb magnitúdójú rengések a jellemzők, bár gyakoriak az 1,5–2 M alatti, nem érzékelhető mozgások. Az érezhetőek száma évente 100-120, és csupán négy-öt földrengés ér el akkora nagyságot, hogy kisebb károkkal járjon, míg az erős, nagyon nagy károkat okozó, 5,5–6,0 magnitúdójú földrengés negyven-ötven évenként jelentkezik (foldrenges.hu).

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave