Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Környezetre gyakorolt hatások, kapcsolat más természeti veszélyekkel

A földrengések – hasonlóan más természeti veszélyekhez – előidézhetik újabb veszélyek kialakulását és más folyamatok elindulását. Ilyenek például a részletesen tárgyalt cunami (ld. 2.3. fejezet), vagy a szerkezeti törések leggyakoribb következményként bekövetkező és akár több hullámban is kialakuló lejtős tömegmozgások (Keller–DeVecchio, 2016). Nagyon sajátos következmény a felszín elfolyósodása (tixotrópia jelensége), amikor a jellemzően 5,5 magnitúdónál nagyobb földrengés következtében a laza üledékes rétegek elveszítik állékonyságukat, és folyadékként viselkednek, aminek következtében egész épületblokkok dőlhetnek össze (Earle, 2019). A nagyobb földrengésekhez kapcsolódó orográfiai következmény a felszín emelkedése (akár 10 m-t is elérve) lehet, ami az erózió növekedésével kapcsolatos veszélyeket gyorsíthat fel, míg a felszín süllyedése az áradások területi kiterjedését és magasságát is növelheti, a tengerpartok futását módosíthatja. Emellett a talajvízszint változása (pl. csökkenése) okoz komoly ökológiai károkat például tengerparti területeken. Környezeti következménye van annak is, ha a földrengés következtében az elektromos és/vagy gázvezetékek elszakadnak, ami tűzveszélyes állapotot eredményez.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave