Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A cunami hidrometriai sajátosságai, mozgása

A szél által keltett hullámok 10–30 m mélységig érnek el, 2–10 m magasak, hullámhosszuk 1–2 km, míg terjedési sebességük 20–40 km/h. A cunamik esetében viszont az egész víztömeg mozdul meg, amplitúdója csupán 0,4–2 m, hullámhossza viszont 100–300 km, és terjedési sebessége 500–800 km/h (Bárdossy, 2006). A szökőárveszély hidrometriai szempontú értékelésekor a hullám magassága, az áramlás sebessége, a hullámhossz és a hullámperiódus hossza a leginkább vizsgált paraméterek. A cunami hullámamplitúdója a nyílt óceáni területeken kicsi, 1–2 m-es, ugyanakkor a földrengés epicentrumában vagy a tömegmozgások környezetében ennek többszöröse lehet. A cunami így a veszélyt nem a nyílt vízen, hanem a tengerparti régiókban jelenti, mivel itt a hullám magasabbra emelkedik, mert a part felé lelassuló áramlások egymásra tolódnak, így átlagosan a hullámok magassága a domborzattól függően 10–15 m is lehet. A magyarázata ennek az, hogy a sekélyebb vizekben a hullámhossz lecsökken, de a hullámban a víz mennyisége ugyanannyi marad.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave