Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A lejtős tömegmozgások néhány típusa

A tömegmozgások alatt olyan, a gravitáció közvetlen (és emellett pl. a szél, víz közvetett) hatására kioldódó folyamatokat értenek, amelyek során a szikla, a törmelék vagy a talaj a lejtőn elmozdul. Amennyiben lejtős felszínnel és az azon lefolyó csapadék hatásával számolunk, akkor logikailag a vonalas és a lejtő lemosását végző felületi talajerózió is ebbe a csoportba lenne sorolható. A víz és szél által okozott talajerózió azonban jellemzően a talaj felső rétegeit érinti, általában lassú folyamatként hat (részletes elemzése a 6.5. fejezetben található). A fagyott altalaj esetén kicsit összetettebb a kérdés. A tömegmozgások csoportjába tartozó folyamatok egész üledékrétegek és blokkok lejtőn történő mozgását jelentik. A mozgás típusától függően ezek általában epizodikusan (pl. hegyomlás), ritkábban periodikusan (pl. kő- és talajpergés); illetve olykor nagyobb sebességgel jelentkeznek (pl. lavina), mint a csapadékellátottság függvényében olykor szinte folyamatosan és lassabban zajló talajerózió. A lejtős folyamatok sajátossága, hogy összességében a talajerózió sokkal több anyagot távolít el, mint az egyéb típusok (pl. omlások, csuszamlások), de az egyszerre megmozgatott nagy tömegű anyag nehezen kezelhető jelentős károkat tud okozni.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave