Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A lejtős tömegmozgások kialakulásának okai

A lejtős tömegmozgásos folyamatok elindulásának oka a lejtő egyensúlyának stabilról instabillá változása. A lejtők stabil egyensúlyát számos természetes és antropogén hatás megváltoztathatja, például a lejtőbe bevágódó patak vagy mesterséges útbevágás, amelyek így növelik a lejtő meredekségét és magasságát, a területet ért víztöbblet, amely miatt nő a lejtő súlya, vagy a felszínt borító vegetáció eltüntetése, amelynek hatására a rétegek állékonysága csökken. Az előző részfejezetben szó esett arról, hogy a lejtőn ható erőket a meredekség és a lejtőt terhelő súly határozza meg. Akár a lejtő súlyának, akár a meredekségének a növekedése a nyírófeszültség növekedését jelenti, ami pedig a stabilitást gyengítheti (Hyndman–Hyndman, 2017). A lejtő meredekségét növelhetik természetes és antropogén tényezők is. A természetes okok között van például a talajerózió, egy vízfolyás bevágódása, föld alatti járatok beszakadása vagy vulkánkitörés. Míg az antropogén okok közül a leggyakoribb a bányászat vagy a lejtőn történő építés.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave