Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A villámlás

A zivataros időszakban különösen gyakori a villámlás, amely lényegét tekintve egy rendkívüli rövidzárlat és a két eltérő potenciálú pont kapcsolódását jelenti. Amikor ezek között nincs fémes vezetőn keresztüli kapcsolat, akkor a levegő a vezető, azon keresztül jön létre a rövidzárlat, átívelés, amihez mintegy 320 V feszültség szükséges. Ez a villám kialakulásának alapvető oka, noha a típusait sok más környezeti tényező is retusálja. Nagyon régi tipizálás szerint vonalas villámot (cikcakk lefutású), felületvillámot (a zivatarfelhők és a felszín között) és lassan haladó, de égésével nagy károkat okozó gömbvillámokat szoktak elkülöníteni (Rakov–Uman, 2007; 4.1. kép). A villámlásnál a „kisülést” nagyon nagy feszültség (sok 10 millió volt) és áramerősség (10 ezres amper) kíséri, ami a hétköznapokban szokásos értékek milliószorosa. Villámlás akkor is létrejöhet, ha a gomolyfelhő zivatarfelhővé fejlődik.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave