Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Extrém eső, ónos eső, hó, hóvihar és hófúvás

A csapadék a légkörben jelenlevő vízpárának a más környezeti elemektől függő megjelenési formája, típusa és mennyisége kétségtelenül egy régió éghajlatának fontos jellemzője. A csapadékképződés folyamatát a légkör lehűlése indítja be, ekkor tud az telítetté válni. A víz kicsapódása először apró cseppek formájában jelenik meg. A hulló csapadék legkisebb szemcseátmérőjű eleme a kis intenzitású szitálás, amely cseppek nagyobb szemű, de hasonlóan folyékony halmazállapotú esővé állhatnak össze. Az extrém esők alatt a napi legnagyobb mennyiséget adják meg mm-ben (meteorológiában használt indexe: RX), illetve az extrém intenzitást a csapadék nagyságának és a csapadékos napok számának arányával mérik (indexe: SDII). A heves feláramlással (konvekciós módon) képződő nagy átmérőjű vízcseppek nagy intenzitású záporok formájában tudnak megjelenni (amelyek rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadékot eredményeznek: csúcstartó az egyórás csapadékmennyiségben Réunion szigete, ahol 1952-ben 1 óra alatt 1830 mm eső esett). A hulló csapadék más halmazállapotban is megjelenhet, például jég vagy hókristályok formájában. Így havazás esetén szilárd halmazállapottal is találkozunk, amely esetben a kristályok a hőmérséklet alakulásától függően alakíthatják ki szabályos hatszögletű formájukat.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave