Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Definíció, fogalom

Az árvíz a természeti veszélyek egyik leginkább súlyos következményekkel járó fajtája, amit az is bizonyít, hogy 2018-ban a természeti veszélyek fele ezzel a jelenséggel volt kapcsolatos. Főként Dél-Ázsiát érintették súlyosan az árvizek 2018-ban, ahol közel 3000 ember halt meg, és az anyagi kár 20 milliárd dollár felett volt (6.1. ábra; 6.1. táblázat). Akkor beszélünk árvízről, ha a folyó kilép medréből, és időlegesen az egyébként száraz területeket elönti vízzel, s ez a vízborítás nem rendszeres. Többféle, szakmailag jobb meghatározás is ismert, gyakran ezeket rendeletekben is rögzítik. Eszerint például akkor van árvíz, ha a szállított víztömeg meghaladja a mederben elszállítandó vízmennyiségre vonatkozó kapacitást (The EU Floods Directive, 2007; Montz at al., 2017). A Duna nagyvízi medrében például a Budapest és Mohács közötti szakaszon kb. 10 ezer m3/s vízhozamot tud kezelni, az ennél nagyobb mennyiség nem fér el a mederben, és árvíz formájában halad végig a rendszeren.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave