Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Az árvizek elemzésénél használt paraméterek

Az árvizek kialakulásához és mértékének megítéléséhez számos paraméter áll rendelkezésre. Az árvízi állapot elemzéséhez elsősorban a hozzá tartozó vízgyűjtő területen a csapadék mennyiségét, illetve a csapadék tér- és időbeli eloszlását veszik figyelembe. Az eloszlás vizsgálata azért is fontos, mert az árvizeket nem mindig a heves esőzések okozzák. Az árvíz kialakulásánál fontos a vízgyűjtő állapota a csapadékhullás előtt (pl. a talaj nedvességtartalma, fagyott-e a talaj), a domborzati viszonyok (a lefolyás mértéke), a talajtakaró és a növényzet jellege, illetve a vízfolyás és a folyóhálózat vízlevezetési kapacitásának ismerete. Ezek közül a legfontosabb paraméter a csapadék mennyisége, de az előző tényezők együttesen okozhatnak árvízi helyzetet. Ezek alapján adható meg az árvizek nagyságrendjére, jellemzésére és előrejelzésére szolgáló paraméterek egyik csoportja. Így például az árvizek intenzitását és környezeti hatásait elsősorban a vízhozam és a vízállás függvényében értékelik, másodsorban pedig a vízzel borított terület nagysága, illetve a folyóhálózat vízelvezető képessége alapján.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave