Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Az áradások hatásainak csökkentése, az árvizek menedzsmentje

Az árvizek kezelésének kérdése több szempontból is megközelíthető. Egyrészt követhetjük azt a menetet, amelyet a korábban ismertetett veszélyek esetén is megtettünk. Az alapkérdés itt is az, hogy miként és milyen módszerekkel lehet a veszély mértékét csökkenteni. Ebben az esetben az árvíz okozta (az előző pontokban jelzett) veszélyekre releváns szakmai, technikai, társadalmi és intézményi válaszokat kell adni. Másrészt meg lehet közelíteni ezt a kérdést abból a szempontból is, hogy időben mikor és milyen cselekvésre van szükség a veszély hatásainak csökkentéséhez. A következőkben ezt a két megközelítést összefésülve ismertetjük. Ezzel a módszerrel ugyanis túl lehet talán lépni az árvizek kezelésének, illetve ennek a veszélytípusnak a szokásos megoldási javaslatain, amelyek nagy általánosságban igazak és elfogadhatók: kevesebb hordalékot kell engedni a folyókba, illetve a hullámtereket és ártereket csak nagyon korlátozottan lehessen használni, például minden építményt kitelepíteni onnan.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave