Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Az árvízveszély változásának várható tendenciája

Az árvizek jövőbeli alakulása elsősorban a klímaváltozástól függ. Ennek tendenciája csak becsülhető, mert azt sok más, például emberi tényező befolyásolja. Nem véletlen az IPCC által használt többféle szcenárió forgatókönyve. A hatások sok tényezője miatt a jelenlegi globális árvízkockázat-előrejelzésekbe korlátozottan lehet integrálni a várható társadalmi-gazdasági fejlődés és az éghajlatváltozás kombinációját (Winsemius et al., 2016). A klímaváltozással kapcsolatos éghajlati változásokat ebben a 9. fejezetben foglaltuk össze. Az árvizek mértékének és jövőbeli nagyságának változását természeti oldalról leginkább az szabályozza, hogy a felmelegedéssel növekszik a légkör vízmegtartó képessége. Alapvetően a mérőhálózatok korlátozott száma miatt regionális léptékben pontatlanul lehet megadni az árvizek és a nagyobb léptékű éghajlatváltozások kapcsolatát. Európára vonatkozóan a korábbi áradások adatbázisából és a várható változások modellezett értékeiből az becsülhető, hogy jellemzően a téli félévben növekvő csapadékmennyiség növekvő árvizekhez vezethet Északnyugat-Európában, ugyanakkor főként a növekvő párolgás az árvizek csökkenését okozhatja Dél-Európa közepes és nagy vízgyűjtő területein, míg a melegebb hőmérsékletek következtében csökkenő hótakaró és hóolvadék csökkent árvizekhez vezet Kelet-Európában (Blöschl et al., 2019; 6.8. ábra). Tehát a hóolvadásból származó és a tavasz végi csapadékmaximumból táplálkozó nagyvizek időben széthúzódnak, és kisebb lesz az esély a nagy árvizek kialakulására (Mezősi et al., 2013). Összességében úgy lehet jellemezni az európai helyzetet, hogy a jövőre nézve az árvizek kismértékű növekedésével (cca 12 %-os) kell számolni Közép- és Nyugat-Európában, és inkább csökkenésével (max. ~24%) Kelet- és Dél-Európában. Ezek az eredmények nagyon összecsengenek a korábban bemutatott, az elmúlt évtizedekben a folyók évi vízmennyiségének változását jelző ábrával (6.4. ábra).

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave