Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Villámárvíz

A villámárvizek az árvízi veszélyek, katasztrófák egyik sajátos típusát alkotják. Mint a medrükből kilépő kisvízfolyások, tárgyalásuk logikusan illeszkedik az árvizek veszélyeihez, de a külön fejezetben történő tárgyalásukat indokolja a villámárvizek egyre gyakoribb előfordulása és károkozásuk növekvő mértéke. Az árvizek okozta természeti veszélyt napjainkban Európában a leggyakoribbnak tekintik (CRED, 2018b; IPCC, 2017). Az árvizek rendszeréhez képest (6.1. fejezet) a villámárvizek az áradás intenzitásában, méretében, időtartamában, területi kiterjedésében és elhelyezkedésében, illetve a veszélyre adott válaszokban is különböznek a nagyobb folyók árvizeitől, bár az okozott károk hasonlóan nagyok (Cigány et al., 2010; Economic losses, 2019; EMDAT, 2019). A villámárvíz kialakulása arra vezethető vissza, hogy a talaj nem képes abszorbeálni a rövid idő alatt megjelenő nagy víztömeget, így az a viszonylag meredek lejtőkkel rendelkező vízgyűjtőről gyorsan, a patak természetes vízhozamához képest nagy vízhozammal és rengeteg hordalékkal lezúdul a lejtőn és a völgytalpon. De kialakulását és hatását tekintve mégis összetettebb kérdés, annak ellenére, hogy a NOAA által használt meghatározása elég egyszerű. Eszerint a villámárvíz hat órán belül, gyakran három órán belül kezdődik a heves esőzéseket (vagy más, hasonló okokat) követően (ld. NOAA NWS3). A villámárvizek kialakulását és lefolyását számos tényező befolyásolja, de leggyakrabban heves esőzések indítják el, ugyanakkor a vízfolyásokra merőlegesen épített duzzasztók sérülése is kiválthatja. A nagy sebességgel lefolyó víz sok törmeléket is tud szállítani, ezért a villámárvizek fokozatos átmenetet mutatnak a törmelék- és sárfolyások jelenségei felé, amelyek viszont a tömegmozgások közé tartoznak (Lorente, 2003), ami ezeknek az áradásoknak a jelentős hordalékszállítására utal.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave