Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


A belvízképződést befolyásoló tényezők, a belvíz mérése és kiterjedése

A belvíz kialakulásának genetikai hátterét több tanulmány részletesen tárgyalja (Pálfai, 2004; Kozák, 2005; Rakonczai et al.; 2011). Ebben lényegében két típust szoktak elkülöníteni. Az összegyülekezési belvíz meghatározása abból indul ki, hogy a belvíz létrejöttéhez sekély felszíni mélyedés szükséges, amely megteremti a belvíz kialakulásának domborzati keretét (6.13.A. ábra). Eszerint a bőséges csapadékból származó víz felszíni lefolyással tud a mélyedésbe folyni, és ott összegyülekezik, innen ered a modell neve is. Ennek feltétele még az is, hogy a felszínre érkező vizek ne tudjanak a talajba szivárogni, illetve a beszivárgás mértéke részben a talaj talajvízzel való telítettsége, részben a litológiai sajátosságok miatt akadályozva legyen. A beszivárgást gátló tényező lehet például az agyagos üledékek felhalmozódása a mélyedésekben vagy a talajban kialakult eketalpréteg, illetve fagyott talaj. Mivel ennek a jelenségnek a kialakulása a tavasz eleji hónapokig hosszan tartóan elhúzódik, az összegyűlt víz mennyiségét csupán kismértékű párolgás csökkentheti, bár olykor ellentétes hatásként nagyobb széllel kell (lehet) szembesülni. Bizonyos litológiai feltételek mellett a belvíz felszíni felhalmozódásában antropogén elemek is fontos szerepet kaphatnak, például a belvízlevezető csatornák nem képesek olyan kapacitással működni, amelyet a nagy víztömeg le- vagy elvezetése igényelne.

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave