Mezősi Gábor

Természeti veszélyek

és hatásaik csökkentése


Standardizált csapadékindex (SPI)

Az SPI (Standardised Precipitation Index) csak a csapadékmennyiséggel számol, azaz ezzel kívánja kifejezni a környezet száraz vagy nedves állapotát, azaz a csapadék hiányával jelzi az aszály esetleges állapotát. Az SPI értékének meghatározása történhet egyetlen hónapra vagy több hónapból álló időszakra, így általában 1, 3, 6 vagy 12 hónapra végzik el a számítást. Az index kiszámítása során a fenti hónapokban lehullt csapadék mennyiségének eltérését viszonyítják a referencia-időszak – jellemzően az előző harminc év átlagának – adataihoz. Ennek alapján a számítás a csapadékesemények valószínűségét adja meg az alábbi képlet alapján (McKee et al., 1993):

Természeti veszélyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 625 2

A könyv az egyre nagyobb társadalmi és gazdasági károkat okozó geofizikai, meteorológiai, hidrológiai és biológiai jellegű természeti veszélyekkel foglalkozik. Ezeknek a veszélyeknek a kialakulását, valamint az élő és élettelen környezetben kiváltott hatásukat mutatják be az egyes fejezetek. Az összeállítás szintetizálja a természet- és társadalomföldrajzi megközelítést, és feltárja a káros hatások mérséklésének lehetőségeit, továbbá a globális jelenségek mellett azokra a folyamatokra összpontosítja a figyelmet, amelyek Európában és Nyugat-Ázsiában a legjellemzőbbek.

A szerző amellett érvel, hogy megfelelő ismeretekkel és felkészültséggel a természeti veszélyek szerteágazó, klímaváltozással összefonódó hatásai csökkenthetők. Művében bőségesen támogatja digitálisan elérhető szakmai információkkal az olvasót, hogy ezzel is segítse a természeti veszélyek felismerését és kezelését. A kötet jól használható a témával foglalkozó hallgatók, oktatók, szakemberek, érdeklődők és a döntéselőkészítésben érdekeltek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/mezosi-termeszeti-veszelyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave