Fischer-Lichte Erika

A dráma története


Vissza a barbarizmusba

A jogállamiságon alapuló, demokratikus polisz eszméje és az ehhez kapcsolódó politikai identitás Aiszkhülosz és Szophoklész számára egy életen át követendő eszmény maradt, amelyért nem csak tragédiáikban álltak ki. Aiszkhülosz Marathónnál (i. e. 490) és Szalamisznál (i. e. 480) harcolt az athéni poliszért, és ezt a szolgálatot – ahogyan erről sírfelirata tanúskodik – többre becsülte, mint a tragikus agónon aratott számos (tizenkét vagy huszonnyolc) győzelmét. Szophoklész pedig fontos politikai tisztségviselőként képviselte a polisz érdekeit. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy a legfiatalabb tragédiaköltőt, Euripidészt inkább kritikus, távolságtartó és korántsem problémamentes viszony fűzte a poliszhoz és polgártársaihoz. Különösen Arisztophanész Békákjának gonoszkodó megjegyzéseiből következtethetünk arra, hogy az óattikai erkölcsök rombolóját kipellengérező sorok nevetést váltottak ki a nézőkből. A közönség körében Euripidész aligha örvendhetett nagy népszerűségnek.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave