Fischer-Lichte Erika

A dráma története


Becsületsértés és kegyelemvesztés

Don Juan egyike azoknak az alakoknak, akik a legnagyobb hatást gyakorolták a világ színháztörténetére. Oidipuszhoz, Hamlethez vagy Fausthoz hasonlóan irodalmi mítosz, aki először negatív példaként jelenik meg az irodalom és a színház történetében. Későbbi feldolgozói és értelmezői társadalmi és metafizikai lázadóként, az ideálok iránti leküzdhetetlen vágytól vezérelt romantikusként, „abszurd” hősként ábrázolták és interpretálták. Az első Don Juanra azonban e jellemzők egyike sem érvényes. Az egykori szerzetes, Gabriel Tellez, aki Tirso de Molina irodalmi álnéven írt a színház számára, már A sevillai szédelgő és a kővendég című (1609 és 1624 között előadott, 1630-ban nyomtatásban is megjelent) comediájában ingatag jellemmel ruházta fel hősét, ami a későbbi értelmezések kiindulópontjává vált. Az első Don Juant állhatatlansága készteti arra, hogy rosszul töltse be társadalmi szerepét, és ezzel eljátssza az üdvözülés lehetőségét. Állhatatlansága teszi a világszínház elrettentő példájává.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave