Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A társadalmi szerep mulandósága és az Én örökkévalósága

Az aranykor drámaírói nyilvános fórummá tették a corral-színpadot, amelyen nemcsak az olyan általános érdeklődésre számot tartó kérdéseket vitatták meg, mint a kegyelem tana, hanem személyes problémákat is. 1629 elején szakmabeliek gyűltek össze Madridban, amikor is Pedro de Villegas, a színész egy vitában megsebesítette Calderón testvérét, Josét, és a mezítlábas szerzetesnők közeli kolostorába menekült. Calderón üldözés közben a rendőrökkel együtt betört az apácakolostorba, és a hajtóvadászat során – tekintet nélkül a cellák szentségére – minden talpalatnyi helyet átvizsgált. Az eset nagy felháborodást keltett, nem utolsósorban Lope de Vegában, akinek Marcella lánya 1623-ban, tizenhét évesen ebbe a kolostorba költözött. Fray Hortensio Paravicino de Arteaga, a kolostor elöljárója, udvari lelkész kihasználta az alkalmat, és a IV. Fülöp szüleinek emlékére 1629. január 11-én tartott istentiszteleten dörgedelmes szavakban kelt ki a szószékről a zavarkeltő és nyugtalanságot szító színészek és drámaírók ellen. Bartolomé Romero társulata éppen ebben az időben készült Calderón új darabjának előadására, és a drámaíró úgy válaszolt a prédikációra, hogy néhány sorral kiegészítette a comedia bolondfigurájának a szövegét, amelyben egy hajó szerencsés megérkezéséről számol be (I/2).

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave