Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A színpad világa mint az udvar tükörképe

A XIV. Lajos idejében használt színpadok eleve olasz mintára készültek, vagy pedig – mint a Théâtre de Marais (1644) és az Hôtel de Bourgogne (1647) – költséges átépítések során lettek ilyenné. A színpadot díszes diadalív (portál) választotta el a nézőtértől, amely a római színház mintáját követő reneszánsz scenae fronsból alakult ki, és képkerethez hasonlóan fogta körbe a színpadot. Így a színház elvileg két részre szakadt: a színészek a nézőtéren helyet foglaló közönséggel szemben, jól láthatóan jelentek meg. Ezt a szép rendet látványosan megzavarta, hogy a nemesi körökbe tartozó nézők a színpadon is ülhettek. (Ezt a rossz szokást egyébként csak 1759-ben szüntették meg.)

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave