Fischer-Lichte Erika

A dráma története


„Természet! Természet! semmi nem oly természetes, mint Shakespeare jellemei”

„Én! Aki magamnak mindene vagyok, mert minden mást csak magam által ismerhetek meg! Így kiált fel mind, aki érez”1 – állítja Goethe az 1771 őszén Shakespeare emléknapjára írt beszédében, és ezek a mondatok jól körvonalazzák mind a Sturm und Drang programját, mind pedig követőinek önértelmezését. Az új irodalmi mozgalom a felvilágosodás kritikájaként és (ezzel egyidejűleg) radikalizálásaként szerveződött, éppen ezért – ha eltekintünk Schiller később keletkezett fiatalkori műveitől, a Haramiáktól, a Fiescótól, az Ármány és szerelemtől – viszonylag rövid időn belül (1771 és 1776 között), robbanásszerűen tört be az irodalmi életbe. Herder, Goethe, Lenz, Klinger, Wagner, Leisewitz és a festő Müller személyében olyan tanult fiatal polgárok csatlakoztak ezekhez a törekvésekhez, akik addig – Goethe kivételével – szűkös és nyomorúságos körülmények között éltek, és most mint szabad írók kívánták megteremteni egzisztenciájukat.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave