Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A nemző természet önkasztrációja

Über Götz von Berlichingen [Götz von Berlichingenről] című kisebb tanulmányában (1773) Lenz nyomatékosan hangsúlyozza, hogy „a cselekvés, a cselekvés a világ lelke, nem az élvezet, nem az érzés, nem a töprengés, hogy Istenhez hasonlatos csak az lesz, aki szüntelenül cselekszik és szüntelenül gyönyörködik műveiben. E műből azt tanuljuk meg, hogy a bennünk munkáló cselekvő erő a szellemünk, valónk legnagyszerűbb része.” Ennek következtében a jellemdrámát tekinti a jövő drámai műfajának, amelyben egyedül a hős lenne „sorsának (…) kulcsa”.1 Lenz viszont sohasem írt ilyen drámát, hiszen számára a jellemdráma csak tragédiaként képzelhető el: „Véleményem szerint a komédia fő gondolata mindig egy dolog, a tragédiának mindig egy személy.2 A tragédiára viszont saját korát aligha tartja alkalmasnak. Pandæmonium Germanicumjában (1775) ezt a választ adja Lessingnek a szomorújáték jelenére vonatkozó kérdésére:

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave