Fischer-Lichte Erika

A dráma története


Önálló individuumok ideális kommunikációján alapuló közösség1

Goethe Iphigenia Tauriszban című drámája (a végső változat dátuma: 1787) a családi és társadalmi életet meghatározó hatalmi viszonyokból indul ki, amelyek megtagadják az egyéntől az autonómiához való jogát. Mindezt azonban – a Götztől és Lenz A nevelőjétől eltérően – nem a történelemből vagy a kortárs valóságból vett példán, hanem egy görög mítosz segítségével ábrázolja. A görög művészet példaszerű és követendő jellegéről szenvedélyes viták dúltak a század második felének Németországában, ami részben a jóval korábban kezdődött francia Querelle des anciens et des modernes folytatásának is tekinthető. Ennek ismeretében a témaválasztás egyértelműen vállalt állásfoglalással ért fel. A görög mitológia alakjai ugyanis – Euripidész tragédiáinak szereplőit is ideértve – a kortárs olvasó vagy néző számára nem a történelmi vagy kortárs valóság valódi embereire, hanem a történelem és a kultúra születésének eszményeire utalnak, amikor az individuum – egybehangzó vélemények szerint – még meg tudta valósítani az ember fogalmát.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave