Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A művelt polgár színháza

1791 januárjában Goethe átvette a Weimari Színház irányítását. Pozícióját arra használta, hogy olyan játékstílus kialakítására szorítsa a színészeket, amely saját klasszikus drámáinak felelt meg. A weimari színész, Anton Genast beszámolója szerint Goethe „minden figyelmét a plasztikus játék és a nemes pátosz kialakításának szentelte”. Nemcsak a korábbi színészek „erőltetettségével és bombasztikus hangjával”, hanem a Konrad Ekhof és utódja, Ludwig Schröder által kifejlesztett lélektani-realista játékstílussal is szembefordult. Genast megjegyzi, hogy Schröder „a mindennapi élet szintjére szorította (…) a retorikát és a plasztikát. Ily módon társulatában leginkább a társalgási darabok és a polgári drámák leltek otthonra, a tragédia pedig a lendület és a költészet legcsekélyebb nyomát is nélkülözte (…) Ezzel szemben Goethe a retorikában, a plasztikában és a mimikában is az antikvitást tekintette követendő és elérendő példának, ami Schröderrel ellentétben idealizmushoz vezetett.”1

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave