Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A kívülállás prototípusai: a nemes haramia és a művész

Kleist, Byron és Shelley hősei mind kívül állnak a társadalmon. Énjükkel foglalkoznak, az önmegvalósításra vágynak, átélik az önelidegenedés hirtelen rájuk törő élményét, és ragaszkodnak a szabad önmeghatározáshoz. Mindeközben csak annyiban észlelik a körülöttük lévő társadalmat, amennyiben az rájuk és saját problémáikra vonatkoztatható – vagyis vagy megerősíti, vagy megkérdőjelezi az önmegvalósításhoz való jogukat. Ezek az alakok rejtélyesek környezetük számára, így a Kleist-hősök életében csak periferikus, a Byron-alakok számára pedig teljesen alárendelt szerepet játszik a társadalom. Shelley ugyan kapcsolatba hozza egymással az identitásproblematikát és a társadalmi állapotokat, ám az ő érdeklődése is az önelidegenedés traumatikus élményére és arra a pillanatra (illetve a szubjektumra gyakorolt következményeire) összpontosul, amikor „megfertőz” egy tőlünk teljesen idegen világ.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave