Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A színház és a polisz

A tavasz beköszöntével, amikor a viharos téli hónapok után ismét kezdetét vehette a hajózás, az athéni polgárok összegyűltek a színházban, hogy megünnepeljék a városi Dionüsziát, városállamuk (a polisz) legnagyobb és legelőkelőbb Dionüszosz-ünnepét. Az ünnep legfontosabb része és csúcspontja a tragédiák három napon át tartó előadása volt. A drámai versenyeken khorégoszok, költők és színészek küzdöttek a győzelemért, amivel hatalmas presztízst és a polisz nyilvánosságának különös nagyrabecsülését vívták ki. Egy sikeres költő polgártársai körében olyan nagy megbecsülésnek örvendett, hogy előszeretettel választották meg fontos politikai és katonai hivatalok élére. Így például Szophoklészt – aki első fellépése és halála (i. e. 468 és 406) között hússzor győzött a tragikus agónon – állítólag az Antigoné hatására választották i. e. 443-tól 442-ig a hellénotamiaszok1 közé, 441-től 439-ig pedig Periklésszel együtt a szamoszi csata sztratégosza lett. I. e. 428-ban Thuküdidésszel együtt ismét megkapta a sztratégoszi címet, és végül 411-ben probulosszá2 választották. A tragédia-előadások tehát rendkívül jelentős szerepet töltöttek be a polisz közéletében.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave