Fischer-Lichte Erika

A dráma története


Hétköznapi emberek, „mint bárki más”

„Egy híres csillagász vagy politikus halála esetén megjelenik egy ötsoros nekrológ, de távozzon csak el közülünk egy színész vagy egy író, rögtön két hasábon keresztül magasztalják, és fekete keretes képet közölnek róla a címoldalon.” Ez a bejegyzés azok között a jegyzetek között olvasható, amelyeket Csehov a Sirály című komédiájának írása előtt és közben vetett papírra. A bejegyzés ironikusan illusztrálja azt az általános társadalmi helyzetet, amely Csehov művészdrámáinak kiindulópontja: a közfelfogás szerint a művészek és az írók, illetve költők a nagy személyiség prototípusai. A nagy személyiség fogalmához pedig hozzátartozott a különlegesség és a pótolhatatlanság. Azzal, hogy a Sirályban párosával jelennek meg a színészek és az írók, Csehov gonoszkodó és gúnyos megjegyzést fűz ehhez a közfelfogáshoz.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave