Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A polgári illúziószínház kiteljesedése és vége

Csehov legnagyobb bosszúságára Sztanyiszlavszkij színpadán tragédia lett ezekből az egészen hétköznapi emberekről szóló komédiákból, a nézők pedig megkönnyezték őket. A rendezések tehát az író szándékával ellentétes hatást értek el – ennyiben érthető Csehov kritikája. Nem szabad viszont figyelmen kívül hagyni, mekkora szerepe volt Sztanyiszlavszkijnak abban, hogy a drámák még Csehov életében színpadra kerültek: míg a pétervári ősbemutatón (1896. október 17-én) kifütyülték a Sirályt, addig a Moszkvai Művészszínházban (1898. december 17-én) óriási sikert aratott. Az is csak féligazság, ha kizárólag a dráma (félre)értelmezésével indokoljuk a rendezés sikerét. Nem kis része volt ebben ugyanis a színészi játék Sztanyiszlavszkij által kifejlesztett és saját rendezéseiben alkalmazott művészetének, amely különösen alkalmas volt a drámai alakok különleges, egyéni vonásainak ábrázolására, ahogyan azokat Csehov megírta.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave