Fischer-Lichte Erika

A dráma története


A színház mint művészet – a színész mint übermarionett

A 20. század elején kezdődő folyamat alapvetően megváltoztatta a hagyományosan a dráma jegyében fejlődő nyugati színházat: az avantgárd mozgalmak programjainak sarkalatos pontja volt a színház „irodalmiatlanítása”. Sztanyiszlavszkij még abban látta „a színház feladatát”, hogy „a színpadon alakot öltsön a darab és a szerepek belső emberi élete, illetve testet öltsön a mű kiindulópontját képező mondanivaló lényege”.1 Ezzel szemben Edward Gordon Craig azt írja az először 1905-ben megjelent A színház művészetében, hogy „a költő nem a színház gyermeke, sohasem onnan származott, nem lehet a színházból való”,2 és e gondolat mentén jut el a „ki nem mondott dráma” elképzeléséhez. 1900 és 1930 között az avantgárd mozgalmak csaknem valamennyi képviselője – a futuristák és a konstruktivisták, a dadaisták és a szürrealisták, a Bauhaus tagjai, Mejerhold, Tairov és Artaud – felsorakozott e követelés mögé.

A dráma története

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 672 6

Erika Fischer-Lichte a kortárs európai színháztudomány egyik legmeghatározóbb alakja. A dráma története mára alapművé vált, hiánypótló munka, amely a görög tragédiától a posztmodernig rekonstruálja az európai színház- és drámatörténetet.

A kötet bemutatja a különböző korszakok színházi kultúráját, továbbá az egyes korszakok legfontosabb műveiről ad magas színvonalú, de közérthető stílusban megfogalmazott elemzéseket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fischer-lichte-a-drama-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave