Bollobás Enikő

"Ami szép, az nehéz"

A nem alanyi költészetről


A modernista hosszúversek figyelemköltészete

Az amerikai figyelemköltészet nemcsak a rövid versekben teljesedett ki, hanem a „hosszúverseknek” nevezett, sajátosan amerikai versciklusok 20. századi alkotásaiban is. A témájában és formájában egyaránt nyitott, heterogén költői anyagokból épülő, organikusan szerveződő modern epikus költemény újszerű „műfaját” Walt Whitman teremtette meg a 19. század közepén, mely ugyanakkor következetesen aláássa a hagyományos verses epika minden jellemzőjét. Itt nincs központi epikus hős, nincs történelmi távlat, még csak hagyományos értelemben vett történet sem, mint ahogyan nincs mitikus kerettörténet vagy állandó versmérték. Whitman hosszúverse, a The Leaves of Grass (Fűszálak) még egy tekintetben eltér a klasszikus epikus költeményektől: alanyiságában. A jelen heterogén töredékeit nála ugyan a költői én szintetizálja, ám ez az én sokféle és változó, s inkább a megfigyelő pozícióját tölti be, mint a megfigyeltét. Whitman nagyszabású alkotásával ellentétben a 20. századi amerikai hosszúvers nem olvasható egyetlen beszélő megnyilvánulásaként, nézőpontja nem énközpontú, hanem többtávlatú, de az egymás mellé helyezett fragmentumokat itt is a kitekintő figyelem tartja együtt. Douglas Barbour az én elmozduló jellegét nevezi a modernista sorozatversek legfőbb jellemzőjének, amennyiben a „költői én eltűnik, s a költő megelégszik egy költői hang vagy hangok, illetve egy történet prezentálásával”1 (15, 19). Ezekben a hosszúversekben az én valóban nem rögzített vagy állandó, hanem mozgó és változó; mint Robin Blaser írja, a „költő énje nem középpont, pusztán egy visszatérő, majd eltűnő jegyzet”2 (323). Három hosszúvers tekinthető e kifelé irányuló költői figyelem talán legnagyszerűbb termékének, amelyekben a költői én rendre eltűnik, majd visszatér: T. S. Eliot The Waste Land (Puszta ország, 1922), Ezra Pound Cantos (Cantók, 1937–1991) és William Carlos Williams Paterson (Paterson, 1946–1951) című alkotása.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 580 4

Jelen kötet az irodalomtudomány egyik izgalmas területét igyekszik feltárni, betekintést nyújtva – amerikai versanyagon – a nem alanyi költészet néhány módozatába. A tárgyalt költői művek a lírai alany tekintetében különböznek a jóval gyakoribb alanyi költészettől: az alany befelé forduló figyelmétől vezérelt versekkel ellentétben az én távolítása, gyengítése vagy teljes megvonása jellemzi őket. „Nehéz” versekről van szó, mert az alanyi költészeten nevelkedett olvasót új, sosem tanult értelmezési kérdésekkel állítják szembe, elvárva, hogy ne világértelmezésként vagy a lírai én számvetéseként olvassa a szövegeket, hanem az éntől távolított megfigyelésekként, a nyelvben őrzött tudásnak az én következetes megvonásával láthatóvá tett lenyomataiként, illetve akár nyelvi játékokként.

Ajánljuk mindenkinek, akit érdekel a költészet, akit hajt a szellemi kalandvágy a másképpen megszólaló versek értő befogadására, illetve aki tudni szeretné, hogy az ismert értelmezői eszköztárakat milyen megközelítésekkel egészíti ki napjainkban a poetológia.

Bollobás Enikő irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, az amerikai költészet nemzetközileg elismert kutatója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bollobas-ami-szep-az-nehez//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave