Takács András

Modern vállalatértékelés


Piacalapú (összehasonlító) értékelés

Piacalapú értékelés (melyet összehasonlító mutatókon alapuló vagy szorzószámos értékelésnek, illetve relatív értékelésnek is nevez a szakirodalom) során az értékelendő vállalat értékét úgy becsülik meg, hogy annak valamely pénzügyi teljesítménymutatóját (pl. árbevételét, eredményét, saját tőkéjét) felszorozzák egy megfelelő empirikus szorzószámmal, melyet nagyszámú tőzsdei vállalat adott időszakban megfigyelt tényleges adatai alapján határoznak meg. E módszer alkalmazásának alapvető feltétele, hogy a lehető legtöbb jellemző (például méret, tevékenység, jövedelmezőség, földrajzi elhelyezkedés, gazdasági és társadalmi környezet) szerint nagymértékben hasonló, azaz ténylegesen összehasonlítható vállalatokat találjunk, hiszen csak így lehet reális az ezek adataiból számított szorzószámot rávetíteni az értékelendő vállalatra. A szorzószámokat különböző elvek szerint csoportosíthatjuk. Damodaran (2001) árbevétel-alapú, könyv szerinti értékalapú és eredményalapú szorzókat különböztet meg. Egy másik csoportosítás szerint a szorzók egy része a saját tőke piaci érték (a tulajdonosi érték), míg más részük a teljes vállalati érték megbecslésére alkalmas.

Modern vállalatértékelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 663 4

A vállalatértékelés az üzleti tudományok önálló területeként több mint egy évszázados múltra tekint vissza. Az eltelt évtizedek során kutatók százait foglalkoztatta az a kérdés, hogy miként lehet a vállalat, illetve a vállalati üzletrész valódi, belső értékét definiálni és meghatározni, ami a szakterület jelentős fejlődését, nagy jelentőségű tudományos eredmények megszületését eredményezte. A vállalatértékelés azonban jóval több egy elméleti tudománynál, hiszen a cégértékbecslés komoly gyakorlati jelentőséggel bír a mindennapi gazdasági életben, legyen szó akár adásvételi ügyleteket, vállalati fúziókat, átszervezéseket, menedzsmentkompenzációs-rendszerek kidolgozását megalapozó üzleti tanácsadásról, befektetési tanácsadásról vagy peres eljárásokban végzett igazságügyi szakértői, illetve magánszakértői tevékenységről.

A könyvben a szerző saját oktatói, kutatói és gyakorlati tapasztalatára építve kettős célt valósít meg. Egyrészt a felsőoktatásban tevékenykedő oktatók, kutatók, hallgatók vagy egyszerűen csak a téma iránt érdeklődők számára tudományos igényességgel összeállított áttekintést ad a vállalatértékelés tudományának jelenlegi állásáról és a széles körben ismert nemzetközi gyakorlati standardokról. Ugyanakkor anonimizált, de minden esetben valós értékelési szituációt szemléltető példákon, esettanulmányokon keresztül a szakmában dolgozó gyakorlati szakemberek számára olyan modern gyakorlati ismereteket közvetít, amelyek felhasználásával a mai kor kihívásainak megfelelő, magas színvonalú, szakmai vitákban biztonsággal megvédhető értékelési jelentések, szakvélemények készíthetők.

Hivatkozás: https://mersz.hu/takacs-modern-vallalatertekeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave