Takács András

Modern vállalatértékelés


Hozzáadottérték-alapú módszerek

A hozzáadott érték típusú eljárások a vállalatértékelés módszerei között viszonylag új megközelítésnek számítanak. Kidolgozásuk célja egy olyan értékelési metodika létrehozása volt, amely alkalmas a menedzsment teljesítményének, értékteremtő képességének a hagyományos eljárásoknál hatékonyabb mérésére. Egyik fontos célja a topmenedzserek fizetésének, prémiumainak, jutalmainak alátámasztása. Ennek indokoltságát jól mutatja Murphy (1985) kutatása, amely statisztikailag igazolható összefüggést mutatott ki a fizetési színvonal és a menedzseri teljesítmény között. A hozzáadottérték-alapú módszerek kiindulópontja, hogy a számvitelileg kimutatott profit a menedzsment által manipulálható, emiatt nem ad pontos képet a vállalatvezetés adott üzleti évben nyújtott teljesítményéről. A számviteli profit legfőbb hiányossága, hogy a tőkejuttatók számára teljesítendő kompenzációk közül csak az idegen tőke költsége (a kamat) miatti levonást tartalmazza, míg a tulajdonosi tőke költségét nem (az osztalék ugyanis nem kerül ráfordításként könyvelésre, azaz nem csökkenti az eredményt). A cél tehát egy olyan megbízható mérőszám kialakítása, amelynek segítségével megállapítható, hogy a menedzsment a vizsgált évben értéket teremtett-e, és ha igen, mennyit. Már ez a definíció is tükrözi azt, hogy a hozzáadottérték-alapú módszerek csak közvetve sorolhatók a vállalatértékelési eljárások közé, hiszen végeredményként nem a vállalat értékét adják, hanem a vállalatvezetők tevékenységének eredményeképpen bekövetkezett értékteremtést mérik.

Modern vállalatértékelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 663 4

A vállalatértékelés az üzleti tudományok önálló területeként több mint egy évszázados múltra tekint vissza. Az eltelt évtizedek során kutatók százait foglalkoztatta az a kérdés, hogy miként lehet a vállalat, illetve a vállalati üzletrész valódi, belső értékét definiálni és meghatározni, ami a szakterület jelentős fejlődését, nagy jelentőségű tudományos eredmények megszületését eredményezte. A vállalatértékelés azonban jóval több egy elméleti tudománynál, hiszen a cégértékbecslés komoly gyakorlati jelentőséggel bír a mindennapi gazdasági életben, legyen szó akár adásvételi ügyleteket, vállalati fúziókat, átszervezéseket, menedzsmentkompenzációs-rendszerek kidolgozását megalapozó üzleti tanácsadásról, befektetési tanácsadásról vagy peres eljárásokban végzett igazságügyi szakértői, illetve magánszakértői tevékenységről.

A könyvben a szerző saját oktatói, kutatói és gyakorlati tapasztalatára építve kettős célt valósít meg. Egyrészt a felsőoktatásban tevékenykedő oktatók, kutatók, hallgatók vagy egyszerűen csak a téma iránt érdeklődők számára tudományos igényességgel összeállított áttekintést ad a vállalatértékelés tudományának jelenlegi állásáról és a széles körben ismert nemzetközi gyakorlati standardokról. Ugyanakkor anonimizált, de minden esetben valós értékelési szituációt szemléltető példákon, esettanulmányokon keresztül a szakmában dolgozó gyakorlati szakemberek számára olyan modern gyakorlati ismereteket közvetít, amelyek felhasználásával a mai kor kihívásainak megfelelő, magas színvonalú, szakmai vitákban biztonsággal megvédhető értékelési jelentések, szakvélemények készíthetők.

Hivatkozás: https://mersz.hu/takacs-modern-vallalatertekeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave