Takács András

Modern vállalatértékelés


International Valuation Standards (IVS)

A Nemzetközi Értékelési Standardokat (International Valuation Standards, IVS) egy nonprofit szervezet, a Nemzetközi Értékelési Standard Tanács (International Valuation Standards Council, IVSC) dolgozza ki és teszi közzé. A szervezet a saját honlapján (ivsc.org) írtak szerint a nemzetközi értékelési gyakorlat szabványainak kidolgozását tekinti missziójának, tevékenységét a szakterület globális szaktekintélyei felügyelik. Két fő célt határoznak meg: az egyik maga az értékelési standardgyűjtemény kidolgozása és folyamatos frissítése, a másik pedig minél több nemzetközi szereplő bátorítása, meggyőzése azok elfogadására. Jelenleg több mint 140 tagszervezettel büszkélkedhetnek, amelyek mintegy 150 országban végeznek vállalatértékelési tevékenységet. Az IVSC munkájához szükséges költségvetést olyan szponzorok (akik egyben tagok is) biztosítják, akik a szakma nemzetközi vezéreinek számítanak, úgymint a jól ismert nagy pénzügyi tanácsadó-vállalatok, szakmai szervezetek, egyetemek. Az IVS tehát nem jogszabály, így senkire nézve sem kötelező. Másfelől nézve viszont nyilvánvaló, hogy a szakma legnagyobb befolyással bíró szereplői (talán elegendő, ha csak a négy nagy globális tanácsadócéget, a „big four”-t említem) a szervezet szponzoraiként és tagjaiként az IVS-t magukra nézve kötelezőként elfogadják és azt egységesen alkalmazzák. A legérzékletesebben talán úgy fogalmazhatnám meg, hogy manapság aki „ad magára”, és egy magas színvonalú, szakmailag védhető értékelési tanulmányt vagy szakvéleményt szeretne készíteni, az a munkáját az IVS-ben leírtakkal összhangban készíti el. Az IVS alkalmazása nemcsak jó lehetőség, hanem szakmai védelmet is nyújt az értékelő számára. Mindez még nagyobb jelentőséget kap akkor, ha nincsenek az adott országra jellemző helyi standardok. Az IVS (e könyv írásakor hatályos) legfrissebb verziója 2020-ban került kibocsátásra. A további gondolatmenetet ezért az IVS 2020-ra alapozom. A dokumentum csak eredeti angol nyelven érhető el, hiteles magyar fordítása eddig nem került publikálásra, így célom az eredeti szöveg legfontosabb részeinek korrekt, a hazai szakemberek számára érthető összefoglalása.

Modern vállalatértékelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 663 4

A vállalatértékelés az üzleti tudományok önálló területeként több mint egy évszázados múltra tekint vissza. Az eltelt évtizedek során kutatók százait foglalkoztatta az a kérdés, hogy miként lehet a vállalat, illetve a vállalati üzletrész valódi, belső értékét definiálni és meghatározni, ami a szakterület jelentős fejlődését, nagy jelentőségű tudományos eredmények megszületését eredményezte. A vállalatértékelés azonban jóval több egy elméleti tudománynál, hiszen a cégértékbecslés komoly gyakorlati jelentőséggel bír a mindennapi gazdasági életben, legyen szó akár adásvételi ügyleteket, vállalati fúziókat, átszervezéseket, menedzsmentkompenzációs-rendszerek kidolgozását megalapozó üzleti tanácsadásról, befektetési tanácsadásról vagy peres eljárásokban végzett igazságügyi szakértői, illetve magánszakértői tevékenységről.

A könyvben a szerző saját oktatói, kutatói és gyakorlati tapasztalatára építve kettős célt valósít meg. Egyrészt a felsőoktatásban tevékenykedő oktatók, kutatók, hallgatók vagy egyszerűen csak a téma iránt érdeklődők számára tudományos igényességgel összeállított áttekintést ad a vállalatértékelés tudományának jelenlegi állásáról és a széles körben ismert nemzetközi gyakorlati standardokról. Ugyanakkor anonimizált, de minden esetben valós értékelési szituációt szemléltető példákon, esettanulmányokon keresztül a szakmában dolgozó gyakorlati szakemberek számára olyan modern gyakorlati ismereteket közvetít, amelyek felhasználásával a mai kor kihívásainak megfelelő, magas színvonalú, szakmai vitákban biztonsággal megvédhető értékelési jelentések, szakvélemények készíthetők.

Hivatkozás: https://mersz.hu/takacs-modern-vallalatertekeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave